Přednášky zdarma - Rizika a přínosy digitálních technologií pro děti

Jsme si vědomi přínosů a rizik digitálních technologií. Vzhledem k tomu, že digitální technologie tu jsou a už také pravděpodobně zůstanou, a proto je nezbytné, abychom se tímto fenoménem detailně zabývali. Zároveň také v našich klubech vnímáme, že osoby pečující o děti samy s mobilem tráví mnoho času na úkor toho, aby si s dětmi v našem klubu pohrály. Pokud děti již od malička vnímají, že je normální trávit čas s digitálními technologiemi a ne např. s knihou, těžce se budou odnaučovat.

Rozšiřujeme společně s Ministerstvem práce a sociálních věcí v rámci projektu Obec přátelská rodině naše aktivity na téma digitálních technologií ve výchově dětí. V médiích se většinou objevují spíše varovné zprávy o tom, co digitální technologie mohou způsobit. Každý si z přednášek odnese praktické rady, případně nová pravidla do své rodiny a každodenního života.

Přednášky dělíme na dva bloky, pro přístup k technologiím nejmladším dětem a jak na starší děti. Děti si na přednášky rodiče můžou vzít s sebou a společně tak některé věci probrat přímo s lektorem.

1/ Digitální technologie v životě našich nejmladších

• Přemýšlíte nad tím, zda vaše dítě není pozadu, když ještě nemá svůj tablet?

• Zajímá vás, kde hledat inspiraci pro edukativní aplikace?

• Hledáte tipy, jak používat technologie v rodině?

V rámci přednášek se rodiče seznámí s nejdůležitějšími pravidly a zásadami používání počítačových her, videí a dotykových aplikací dětmi v batolecím i předškolním věku (0 - 5 let). Lektor představí informace z aktuálních výzkumů o vlivu technologií na dětský vývoj a zodpoví dotazy účastníků například: Jak nastavovat rodinná pravidla týkající se technologií? Jak vybírat aplikace, ale i pohádky pro děti? Kolik času denně s technologiemi je zdravé? Jak podpořit zdravý vztah k technologiím. Modré světlo, jak ovlivňuje spánkový režim? Zbyde také čas na maminky, ty zde získají praktické tipy, jak si udržet svůj digitální wellbeing.

DOPOLEDNÍ PŘEDNÁŠKY vždy v čase 9.30 - 11.30 hodin

10.10. Krabík

17.10. Ďáblík

14.11. Čimice

12.12. Čimice

ODPOLEDNÍ PŘEDNÁŠKY vždy v čase 18:00 – 20:00 hodin

07.11. Čimice

09.11. Krabík - JIŽ OBSAZENO

Na přednášky si rezervujte místo na e-mailové adrese admin@8prorodinu.cz

2/ Digitální technologie jsou stejně tak dobří sluhové jako strašní páni

• Zdá se vám, že vaše dítě příliš sedí před počítačem?

• Nevíte si rady s jeho výbuchy vzteku?

• Je hodně aktivní na sociálních sítích a vy nevíte, zda to může být pro jeho vývoj rizikové?

• Hledáte tipy, jak mu nastavit jeho první mobilní telefon?

Digitální technologie jsou stejně tak dobří sluhové jako strašní páni. Obzvlášť to platí v nezkušených rukou dětí. Ať už kvůli nevhodnému a traumatizujícímu obsahu, pro vyvíjející se mozek nadměrné stimulaci nebo tomu všemu, co děti propásnou sezením u obrazovek. V rámci přednášek si představíme hlavní informace, zásady a praktické rady v rámci témat digitálních (ne)bezpečí, ale i závislostí. Jak doma nastavit zdravé limity pro děti různých věkových kategorií a jak v dětech budovat správnou seberegulaci, která se jim okolo digitálních zařízení bude hodit i v dospělosti. Zjistíme, kterým nebezpečným obsahům jsou děti dnes vystavovány a dozvíme se i praktické tipy, jak si nastavit rodičovskou kontrolu a nastavení digitálních zařízení.

DOPOLEDNÍ PŘEDNÁŠKY vždy v čase 9.30 - 11.30 hodin

24.10. Krabík

31.10. Ďáblík

21.11. Čimice

VEČERNÍ PŘEDNÁŠKY vždy v čase 18.00 - 20.00 hodin

10.10. Ďáblík

23.11. Krabík

28.11. Čimice

30.11. Ďáblík

Na přednášky si rezervujte místo na e-mailové adrese admin@8prorodinu.cz

Lektorky

Mgr. Zdeňka Černá se posledních deset let věnuje tématu digitálních technologií a jejich vlivu na zdraví a vývoj dětí i dospělých. Pod hlavičkou iniciativy Slowtechinstitute realizuje pravidelně přednášky pro rodiče v mateřských centrech a workshopy pro žáky a učitele na školách.

Michaela Slussareff, PhD. působí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, oboru Studia nových médií, kde se věnuje výzkumu vlivu digitálních technologií na vývoj a zdraví dětí a dospívajících. Před lety založila iniciativu Digitální zdraví dětí (digitalnizdravideti.cz), která je určena rodičům, pedagogům, ale i pediatrům a nabízí jim odpovědi na otázky, jaká nebezpečí, ale i příležitosti digitální technologie dětem přináší.

Přednášky jsou spolufinancovány Ministerstvem práce a sociálních věcí v rámci projektu Obec přátelská rodině

Previous
Previous

Reportáž o digitálních kurzech pro rodiče

Next
Next

Nové rozvrhy aktivit v klubech